Strona główna

Kościół św. Kazimierza w Kościelisku

Kościół św. Kazimierza w Kościelisku

Historia parafii

7 maja 1836 roku rada Gromadzka zakopanego wystąpiła do urzędów CK Galicji z podaniem o przeprowadzenie misji przez oo. Jezuitów z Nowego Sącza oraz o założenie nowej parafii, z powodu zbyt dużej rozległości parafii zakopiańskiej. Jeszcze tego samego roku odbyła się wizytacja biskupa Franciszka Ksawerego. Po misjach Jezuici przedstawili konieczność utworzenia parafii biskupowi ordynariuszowi w Tarnowie. Parafię ustanowiono w 1845 roku.

Z powodu powstania galicyjskiego i chochołowskiego dopiero w 1848 roku dokonano oficjalnie instalacji kanonicznej Ks. Józefa Stolarczyka przy starym kościółku św. Klemensa w Zakopanem. Kościelisko jako gmina wchodziło wówczas w skład parafii Chochołów.

Dopiero w latach 1910-1916 powstało samodzielne duszpasterstwo w Kościelisku pod wezwaniem św. Kazimierza. Obejmowało ono obszar: Krzeptówki - Sobiczkowa - Kiry - Witów - Roztoki. Po dopełnieniu wymagań prawnych kardynał Puzyna utworzył parafię Kościelisko, a po 1918 roku ostatecznie zatwierdziło ją Ministerstwo Wyznań religijnych i Oświecenia w Warszawie oraz wojewoda krakowski.

Organizację beneficjum parafii zajął się Ks. Prałat Kazimierz Kaszelewski, drugi proboszcz zakopiańskiej parafii; przyjaciel Stanisława Witkiewicza. Ks. Kaszelewski był pomysłodawcą jubileuszowego krzyża na Giewoncie. Wraz z Komitetem Kościelnym wybrał na lokalizację kościoła polanę Pitoniówkę przy starej drodze Gubałówka - Dolina Kościeliska. Grunt pod budowę ofiarowali Jan Pitoń i Jędrzej Pitoń. 

Inż. Eugeniusz Wesołowski, uczeń Witkiewicza, zaprojektował kościół w stylu zakopiańskim. Drewno na budowę ofiarował ze swojego lasu hrabia Władysław Zamoyski. Prace budowlane rozpoczęto w 1908 roku. Kościół na planie krzyża mieści dwie kaplice, prezbiterium, chór, dwie zakrystie, posiada wieżę i sygnaturkę.

Witraże projektował bratanek Jana Matejki - Stefan Matejko. Wykonane zostały przez słynną krakowską pracownię Żeleńskich. Przedstawiają: Matkę Bożą - ufundowały Marie z parafii, św. Jana - ufundowali Janowie z parafii, św. Anny - ufundowały Anny z parafii oraz św. Józefa - ufundowali Józefowie z parafii.

Galeria
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij